Бивша затворничка от Пловдив поиска 30 бона от държавата, заради вреди, нанесени докато лежала зад решетките. Заради лошите условия в килиите мъжът твърди, че е преживял обида, притеснения, психологически дискомфорт и притеснения. В иска си, жената е посочила, че изисква колосалната сума за периода от юни 2021 година до края на 2022 година.
През това време пловдивчанката е настанена в три килии, сменили са се и различни съкилийнички. Именно поради това тя потърсила правата си пред съда, където посочила, че килиите, в които пребивавала, били прекомерно малки, пише TrafficNews.
Пловдивчанката имала претенции и към хигиената. По думите й било нарушено правото й да използва санитарен възел, както и нямала достъп до вода – топла и студена, нямала достъп до пералня, перилни и почистващи консумативи.
По време на делото в Административен съд, всяко едно оплакване от страна на бившата затворничка било оборено с писмени и гласни доказателства.
От справка на ГД ”Изпълнение на наказанията” става ясно, че всяко спално помещение имало санитарен възел, който свободно е можело да бъде посещавано.
„Те са били отделени от спалното помещение, като на практика са отделни помещения, разполагащи и със собствени врати, прозорци или отдушници. на един лишен от свобода – жена, се полагали и се раздавали по 200 гр. тоалетен сапун, 250 гр. сапун за пране и 500 гр. прах за пране. Освен тях, ежемесечно се раздавали и други препарати за хигиенизиране на стаите. Не е установено ищцата да е подавала молби във връзка с подмяната на спалното бельо. Прането на дрехи и смяната на спално бельо се осъществявали по усмотрение на самия лишен от свобода. Служебно изпиране на спалното бельо става при наличие на медицински предписания, каквито ищцата не са предписвани от медицинско лице. В тази връзка това оплакване се явява неоснователно”, се казва в решението на Административен съд.
Едно от основните оплаквания към престоя си в затвора, жената е посочила липса на медицински грижи. Пловдивчанката е имала редица заболявания, които са били придобити преди осъдителната присъда. За всеки лишен от свобода се създава медицинско досие, което съдържа информация и постоянно поддържани данни за здравословното му състояние. Медицинското обслужване на лишените от свобода се осъществява в медицински центрове и специализирани болници за активно лечение, разкрити към местата за лишаване от свобода.
В нейния случай тя е трябвало да приема специална храна, медикаменти и да посещава рехабилитатор. По време на делото е липсвало доказателство, че пловдивчанката е получавало адекватно лечение.
Точно тази липса на доказателства са издействали частично уважение на щенията на бившата затворничка. Според съда обаче, тежестта на щетите не е толкова голяма, затова осъжда ГД „Изпълнение на наказанията” на едва 3 хиляди лева. Решението на Административен съд не подлежи на обжалване.