Ел Чапо предлага да дари богатството си на коренното население на Мексико

Ел Чапо предлага да дари богатството си на коренното население на Мексико

Президентът на Мексико Мануел Лопес Обрадор приветства вчера предложението на излежаващия доживотна присъда в САЩ наркобос Хоакин Гусман, известен като Ел Чапо, да дари богатството си на коренното население на страната, предаде ДПА.

Адвокатът на Гусман Хосе Луис Гонсалес Меса каза в сряда, че според клиента му богатството му не принадлежи на САЩ и трябва да бъде върнато на Мексико и предадено на общностите на коренното население, съобщиха всекидневникът „Универсал“ и други медии.

На редовната си пресконференция Лопес Обрадор каза, че идеята му допада и я приветства.

Бившият лидер на наркокартела Синалоа, смятан преди за един от най-могъщите престъпници в света, излежава доживотна присъда в САЩ, след като беше признат за виновен за трафик на десетки хиляди килограми наркотици за САЩ.

Прокурори оцениха богатството му на около 13 милиарда долара. Не е известно къде са тези пари, нито друга собственост и бизнес на Ел Чапо.

Коренното население е около 10 процента от населението на Мексико, което е 125 милиона, и е сред най-бедните и маргинализиарни групи в страната.

Share