Председателят на Национално движение „Русофили“ Николай Малинов е привлечен като обвиняем по чл. 105, ал. 1 от Наказателния кодекс, който гласи, че който се постави в услуга на чужда държава или на чужда организация, за да ѝ служи като шпионин, се наказва с лишаване от свобода от 5 до 15 години. Това каза на брифинг по повод разгорелия се от вчера шпионски скандал главният прокурор Сотир Цацаров.
Прокуратурата взе мярка парична гаранция 50 000 лева. Наложена му е забрана да напуска територията на стraната и към този момент той вече е освободен от следствения арест, добави Цацаров.
На брифинга стана ясно, че ДАНС е наложила на пенсионирания руски генерал Леонид Решетников забрана за влизане в България за срок от 10 години. Забраната е наложена по реда на Закона за чужденците в България.
В хода на разследване против финансовата и кредитната система е установена действаща схема за пране на пари. Веднага след установяването на тази схема прокуратурата възложи на ДАНС множество оперативни мероприятия, включително и на финансовото разузнаване. В резултат са събрани данни, че тази схема се използва и за трансфер на финансови средства от лица, ръководители на чужди организации, които имат определени интереси в политическия живот на страната. Тези интереси са свързани с различни области на българския обществен и политически живот, както и с дейността на българските държавни органи. По този начин се финансират разностранни мероприятия, които пряко засягат националната сигурност на Република България и представляват опити за целенасочено влияние по отношение и на нейната външна политика. Събрани са и доказателства за пряко участие на български гражданин както в схемата за финансиране, така и с действия на българска територия, които обслужват посочените по-горе интереси под различни форми, включително и чрез предаване на информация, защитена от закона. Българският гражданин е Николай Малинов. Чуждите организации, за които твърдим и имаме доказателства, че е поставял в услуга, са със седалище Руската федерация. Организациите са две – Общество „Двуглав орел“ и Руския институт за стратегически изследвания, оповести главният прокурор.
Установено е, че обвиняемият Малинов е приел срещу заплащане да изпълнява задачи, възложени му от ръководителите на посочените организации, съобщи зам.-главният прокурор Иван Гешев. Заплащането е извършено под различни форми, в рамките на посочените схеми на финансиране, като е било предназначено от една страна за него и за притежаваните от него търговски дружества и тяхната дейност, а от друга – за финансиране на различни меропрития за оказване на влияние върху българската вътрешна политика, добави Гешев.
Досъдебното производство е образувано с постановление на прокурор от Специализираната прокуратура на 3 юли 2019 година. На 9 септември 2019 година на територията на София, Перник и Брезник са извършени претърсвания на 11 адреса. Иззети са компютърни конфигурации, мобилни телефони, множество документи, сред които и такива, имащи пряко отношение към дейността на обвиняемия Малинов и по-конкретно, свързани с престъплението, за което е привлечен към наказателна отговорност. Намерена е докладна записка на руски език, изготвена от Николай Малинов, относно „необходимита геополитическа преориентация на България“, или това, което ние наричаме „Проект България“. Докладната записка е изготвена с цел информиране на посочените вече организации каква е настоящата ситуация в България и какви мерки следва да бъдат взети, за да се промени из основи геополитическата ситуация в България, насочена към Западния свят, към такава, ориетнтирана към Руската федерация. Посочено е, че основна цел на тази работа е геополитческа преориентация въз основата на православието, славянската култура и традиции. Посочено, че усилията се концентрират в 5 основни направление – дейност на неправителствения сектор, създаване и поддържане на интернет сайтове, създаване на собствен телевизионен канал, създаване на аналитичен център и създаване на партия, която ще позволи постепенно прерастване в масова електрорална сила, заяви зам.-главният прокурор.
Събрани са доказателства, че според обвиняемия Малинов следва да се упражнява влияние върху политическия живот в страната не явно, а „по таен начин“. В докладната се посочва, че е нужна сериозна поддръжка за осъщестявване на сериозен пробив в националното информационно пространство, което е възможно чрез създаване на национален информационен канал или информационна агенция, за което са необходими сериозни инвестии за продобиване на компанията „Виваком“ чрез съдействието на банка „ВТБ“ – инвеститор, който да закупи компанията, но тя задължително следва да остане под чужд контрол. Според обвиняемия привържениците на тези идеи в България не могат да се справят сами, без подкрепа от руската държава, която подкрепа да се изрязава в „доходоносни отрасли от икономиката на България“, посочи Иван Гешев.
Според зам.-главния прокурор Малинов е работил в полза на Общество „Двуглав орел“ и Руския институт за стратегически изследвания близо девет години, като само в последните три се е срещал близо 30 пъти с директора на Руския институт за стратегически изследвания Решетников и с бизнесмена Константин Малофеев.
От разследването станало ясно, че отношение по казуса има и банкера Цветан Василев, както и фалиралата вече банка КТБ. Така например от януари до март 2015 г. са били договаряни сделки за прехвърляне на активи на „Виваком“ и действия с военните заводи „Дунарит“ и „Авионамс“.
В свои записки Малинов написал, че сделката с телевизионните канали не могла да бъде осъществена, тъй като в деня, в който трябвало да бъде подписан договорът, в сградата се появили ЧСИ и полицаи. Впоследствие СЕМ отказал лиценз на нов телевизионен канал.
Освен името на Цветан Василев в разследването излязло и това на Емилиян Гебрев, отново покрай коментираните сделки във военната индустрия. Според Гешев на срещите си в Русия Малинов се е виждал и с Решетников, и с Малофеев – именно от тях той получавал задачи, пари за изпълнението им и се отчитал за извършената дейност до момента. Част от парите идвали от кипърска фирма на Малофеев.
Ген. Решетников: С това правителство в България не може да се работи, то използва сталински методи
Това е едно престъпление срещу човека и България. Това са глупости – шпионаж. Как ще говорят, че му е плащано? Кой му е плащал? Пълни глупости.
Това каза по телефона за Нова телелвизия пенсионираният руски генерал Леонид Решетников, който коментира забраната да влиза за 10 години в България и обвиненията за шпионаж към председателя на Национално движение „Русофили“ Николай Малинов. „Ще трябва да доживея до 82 години. Сега съм на 72 и ми забраняват за 10 години да посещавам България. Ще се справя. С Малинов сме семейни приятели. Познавам жена му, той познава децата ми. Ние сме нормални хора. Не ме интересуват изборите в България. Никога не сме разговаряли с Малинов за изборите в България. В Института сме се интересували от изборите по цял свят. Така е и е сега. Това е нормално за такът тип институт. Пълни глупости са, че сме се месили в изборите в България. Как ще му плащам аз на Малинов? Той е по-богат от мен“, направи опит за шега Решетников.
„Започват да излизат негативни реакции в Русия. Предполагам, че предстои дипломатически скандал. С това правителство не може да се работи. Говорят за подобряване на отношенията, ала-бала портокала и сега тези глупости. Това са Сталинистки методи на работа“, завърши Решетников.